-A +A

Cihazlar ve Yazılımlar

Test Sırasında Kullanılabilecek Araçlar

göz izleme cihazı

Göz İzleme Cihazı ve Test Bilgisayarı: Kullanıcının testi gerçekleştirdiği süre boyunca ekranda nereye, ne kadar süreyle ve kaç kere baktığı hakkında bilgi sağlayan, aynı zamanda göz hereketlerini kaydeden 1 adet göz izleme cihazı (Tobii T120) bulunmaktadır. Bu cihazın da bağlı olduğu kullanıcının testi gerçekleştireceği bilgisayar aynı zamanda gözlemci odasında bulunan ve kullanıcının ekran görüntüsünü kaydeden bir diğer bilgisayara bağlıdır. 

Çubuk Göz İzleme Cihazı: Laboratuvarda, araştırmacıların PC, laptop gibi cihazların yanısıra mobil cihazlar ve 80 cm uzaklıktaki geniş ekranlarda yapacağı çalışmalarda kullanabileceği 2 adet çubuk göz izleme cihazı (Tobii X2-60) bulunmaktadır.  Taşınabilir bir cihaz olan X2-30 ve X2-60 ile kullanıcılarınız her neredeyse (ev, ofis, kafe) orada veri toplayabilir ve analiz yapabilirsiniz.

      Çubuk Eye Tracker
Gözlük Tipi Göz İzleme Cihazı

Gözlük Tipi Göz İzleme Cihazı: Giyilebilen göz izleme cihazı Tobii Glasses 1, araştırmacılara gerçek dünya ortamında insan davranışlarını tamamen nesnel ve derin bir şekilde kayıt ve analiz etme şansı verir. Kullanıcının özgürce hareket ederken baktığı yeri gerçek zamanlı olarak gösterir. Tobii Glasses dışarıda, kullanıcı hareket halindeyken de veri kaydedebilmektedir. Laboratuvarda araştırmacıların kullanabileceği 2 adet Tobii Glasses 1 bulunmaktadır.

Kontrol Ünitesi: 2 kameranın aldığı görüntüyle beraber, kullanıcı ve gözlemci bilgisayarlarının ekran görüntülerini gösteren monitora bağlı, 360 ° dönebilen kameraları kontrol eden bir adet kontrol ünitesi bulunmaktadır.         kontrol ünitesi

ses mixeri

Ses mixeri : İkisi test odasında biri kontrol odasında bulunan 3 adet hoparlör ve 2 adet mikrofunu kontrol eden bir ses mikseri bulunmaktadır.

Kameralar: Test odasında biri kullanıcının yüzünü, diğeri klavye kullanımını gösteren 2 adet hareketli kamera bulunmaktadır.

Kameralar
gözlemci bilgisayarı

Gözlemci Bilgisayarı: Kontrol odasında bulunan, ekran görüntüsü Morae tarafından ve de kameraların da bağlı bulunduğu bilgisayar tarafından ayrıca kaydedilen bir bilgisayar bulunmaktadır. 

Yazılımlar

Tobii Studio: Tobii Studio yazılımı TOBII göz izleme cihazının üreticileri tarafından en son olarak geliştirilmiş, monitör üzerinde bulunan alıcı ve yansıtıcı kızılötesi kameralardan aldığı bilgileri görsel ve sayısal veriler haline dönüştüren, kaydeden ve sonradan bu verilerin analiz edilmesi için çeşitli araçlar sunan bir yazılımdır.

Noldus Observer: Gözlemleri bilgisayar diline çevirdikten sonra oluşturduğu bu veriyi işleyerek istatistik çıkaran ve bu istatistiklere bağlı olarak grafikler oluşturan bir programdır.Observer, gözlenen verinin toparlanması, yönetimi, analizi ve sunumu için kullanılan bir yazılımdır. Davranış gelişimi, iletişim, eğitim, dil edinimi, kavrama, psikolojik değerlendirme konularında bilgi toplamada yardımcı olmakla beraber, ürün kullanılabilirliği ve insan-makine etkileşimi değerlendirmede de kullanılan bir programdır.